This post is only available in Polish.
French Press? Oui Oui!
French Press to zaparzacz, który dzięki swej uniwersalności sprawdzi się w wielu zastosowaniach. Nazywany praską francuską czy zaparzaczem tłokowym.
Jeśli chodzi o wymyślanie i opatentowanie tego urządzenia - to umówmy się szczerze – nie była to zbyt skomplikowana rzecz ;) Ale, ale… niech Was to nie zwiedzie! Bo to najczęściej te najprostsze pomysły są najlepsze. Tak jest naszym zdaniem z French Pressem. Kiedy sięgniemy pamięcią wstecz, przypomnimy sobie, że w większości domów dumnie prezentował się w szafce, ale właśnie... tylko stał nieużywany. Czas przypomnieć jakim niezawodnym jest gadżetem.
French Press - jak używać?
Wielofunkcyjność urządzenia być może jest dla wielu niespodzianką. Zaparzacz nie musi być tylko zaparzaczem do kawy, można przygotować w nim wiele więcej…
Herbata we French Pressie
Odstawmy na chwilę świat kawy (ale nie na długo ;) ) i przyjrzyjmy się temu akcesorium, w którym w tak prosty sposób zaparzymy nasze ulubione herbaty liściaste, napary ziołowe, owocowe czy kwiatowe. Mało? Dorzućmy przypraw korzennych, cytryny, imbiru na koniec miodu i żadna zima nam niestraszna.
A jak zaparzyć herbatę bądź napar we French Pressie? Wystarczy wsypać odpowiednią ilość suszu i zalać gorącą wodą, odczekać odpowiedni czas i przecisnąć tłok. (informacje dotyczące zaparzania konkretnego typu herbaty znajdziecie na opakowaniu).
French Press jako ręczny spieniacz do mleka
French Press to także jedno z dostępnych i najprostszych sposobów na spienienie mleka. Wystarczy wlać ciepłe mleko i “ubić” je tłokiem. Tworzy kremową konsystencję idealną jako dodatek do kaw czy w wersji soute na wieczorne popijanie przez najmłodszych.
Kawa we French Pressie
Mało? Wróćmy zatem do kawy. To również jeden z pierwszych zaparzaczy do kawy z którym możecie zacząć swoją przygodę z Cold Brew Coffee – kawą “parzoną” na zimno, czyli kawą która maceruje się od kilku do kilkunastu godzin w zimnej wodzie np. w lodówce. (PS - A jak powstaje Cold Brew Coffee w naszym browarze kawowym? O tym dowiecie się z tego wpisu!)
My jednak zajmijmy się najczęstszym zastosowaniem French Pressa - parzeniem kawy. Skąd ta prostota? Wynika ona wprost z samej budowy urządzenia. Składa się z najczęściej szklanego (bywają też metalowe dzbanki) wkładu w którym umieszcza się tłoczek zakończony drobną siateczką. Ma on na celu odseparowanie fusów od gotowego naparu. Toż to jest genialne w swojej prostocie
A jak zrobić kawę we French Pressie?
Mielimy kawę na średnią grubość i zalewamy wodą w granicach 90-94 stopni Celsjusza. Należy pamiętać o proporcjach - 6 g/ 100 ml wody. Parzymy około 3-4 minuty i przeciskamy tłok. Jeśli będziemy pilnować wszystkich proporcji kawa uda się zawsze.
To wszystko sprawia, że mamy w rękach prosty przepis by eksperymentować i poznawać nowe kawy, aromaty. Trzymając się tego samego przepisu dla kaw z różnych regionów, odmian, sposobów obróbki, najłatwiej będzie Wam poznać te wspaniałe różnice.
Niech Was nie zwiedzie ta prosta konstrukcja- to pełnoprawny sposób zaparzania kawy, tak? Odpowiemy jak Francuzi Oui, oui!
Podsumowując - dlaczego warto mieć w domu zaparzacz?
- umożliwia odseparowanie kawy od fusów, a przy tym jest to sposób łatwy w obsłudze
- ogólnodostępny, w przystępnej cenie
- uniwersalny - zaparzysz w nim kawę, herbatę, zioła, spienisz mleko bez spieniacza, przygotujesz kawę na zimno
- możesz go użyć także bez tłoka, jako dzbanek, np. na wodę z cytryną i lodem w ciepłe dni
A jaką kawę wybrać do French Pressa? Odpowiedź jest prosta i trudna jednocześnie, bo we French Pressie możecie zaparzyć dowolną kawę! Proponujemy kawy ziarniste z linii Etno Cafe, kawę mieloną (jeśli nie macie w domu młynka) lub dla fanów kaw speciality - serię Wroasters.