Kawę do ciasteczka?
Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.
logo
Udostępnij
Udostępnij
Skopiuj link
#Jak parzyć
#Kawa
#Dripper
#Alternatywy
#Kurs baristy
Dripper Hario V60 - historia, parzenie, nasze wskazówki

Dripper Hario V60 to jeden z najpopularniejszych sposobów parzenia kawy wśród zaparzeńców kawowych. Czy słusznie? Skąd ta popularność i czy rzeczywiście warto od niego zacząć?

Drip czy dripper

Szeroki wybór materiałów od porcelany, przez metal, szkło, po plastik, trzy rozmiary (01, 02, 03). Wybór ten krąży wokół jednego urządzenia do zaparzania kawy pochodzącego z kraju kwitnącej wiśni. Przed nami dripper Hario V60.

Dripper Hario V60

W pierwszej kolejności nazwa tego konkretnego modelu kojarzyć się może z modelem wiertarki albo nazwą broni. Jednak jej wytłumaczenie jest prostsze niż nam się wydaje. Literka „V” to nic innego jak kształt samego drippera, czyli odwrócony stożek. A liczba „60” wzięła się zaś od wartości kąta, którego ta litera jest rozwarta. Czy to nie jest genialne w swojej prostocie? ;)

Zanim zajmiemy się samym dripperem przypomnijmy najważniejsze informacje o samej firmie Hario, która istnieje na rynku już 100 lat. W początkowych lata zajmowała się produkcją szkła do celów chemicznych, jednak z późniejszymi latami rozszerzyła swoją produkcję.

W portfolio Hario znalazły się kineskopy do telewizorów, ale również kawowe akcesoria. Przez lata pozycja ich kawowego ekwipunku bardzo się ugruntowała, co powoduje że jednym z pierwszych zakupów nowych adeptów ziaren jest właśnie dripper V60 do parzenia kawy.

A jak parzyć kawę w dripperze?

Zajmijmy się jednak kawą i odkryjmy, jaki smak naparu możemy uzyskać z drippera. Mamy tu do czynienia z naparem, który uzyskiwany jest poprzez powolne przesączanie się wody przez zmieloną kawę umieszczoną w papierowym filtrze, czyli dokładnie tak jak dzieje się to np. w ekspresie przelewowym.

Jaka jest jednak różnica między dripperem a ekspresem przelewowym?

Na pewno łagodniejszy, bardziej klarowny napar – przez wielu uznawany za bardzo uniwersalny – czyli taki „nie za mocny nie za słaby”. Oczywiście podczas zaparzania go to my sami decydujemy jaki on może finalnie być. Co możemy zmienić w przepisie na dripa, żeby wpływać na smak kawy?

  • zwiększyć lub zmniejszyć grubość zmielenia,
  • zwiększyć lub obniżyć temp wody, którą zalewamy zmielone ziarna,
  • dozować ilość wody oraz czas jej przelewania poprzez mniejsze lub większe przerwy między zalaniami.

Musimy oczywiście pamiętać, że za efekt jaki uzyskamy w pierwszej kolejności wpływ będzie miała jakość samej kawy oraz jakość jej zmielenia. Warto wybrać, więc kawę jaśniej paloną oraz możliwie jak najlepszej jakości. A mielić ją w młynku żarnowym.

Jaką kawę zaparzyć w dripperze Hario V60?

Do zaparzania w Hario V60 polecam ziarna Yirgacheffe. Najjaśniejszy wypał, a zarazem najdelikatniejsza kawa z serii Etno Cafe charakteryzuje się cytrusowymi nutami, które tym mocniej wydobędą się z naparu zaparzonego w dripperze.

Zaparzając tę etiopską kawę poczujecie łagodne nuty migdałowe z finiszem bergamotki. Jeśli chcecie spróbujcie jej także przygotowując dripa na lodzie, pamiętajcie tylko aby wliczyć do proporcji wodę z kostek lodu. Standardowa proporcja kawy i wody do drippera to: 6 g / 100 ml. Jeśli chcesz zobaczyć parzenie w formie video - odsyłamy Cię do filmu powyżej!


Karol Przesmycki
trener baristów Etno Cafe
W jego żyłach płynie kawa. Od kilkunastu lat zawodowo związany ze światem kawy. Potrafi zarazić swoją pasją nawet zadeklarowanych niekawoszy. Choć nie opuszcza go dobry humor, do tematu podchodzi z powagą i nie toleruje zdrobnienia "kawka".
#Do poczytania
przy kubku kawy
Newsy mocne jak espresso
Zapisz się do newslettera
Tylko ważne rzeczy: promki, nowe kawy i super wydarzenia - bez napinki.
Nie piszemy o pogodzie
Same smaczne i ciepłe wiadomości.
Biorę wieści na wynos
Dziękujemy za zapis do newslettera!
Wystąpił problem z zapisem
Wpisz poprawny adres e-mail
pogadajmy o kawie i nie tylko
tu jest fajnie:
fb
instagram
linkedin
youtube
Copyright by Etno Cafe 2021