This post is only available in Polish.
Cold Brew Coffee – pracowite początki
Na początku był chaos… z tego chaosu narodziła się współpraca z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Połączyliśmy klika światów: nauki, biznesu, smaku i najlepszej kawy i rozpoczęliśmy wdrożenie wypracowanego projektu badawczo-rozwojowego. Mimo, że przez ostatnie 5 lat znacznie zwiększyliśmy produkcję to główne jej etapy pozostały niezmienne:
Etap pierwszy – wypał ziarna
Pierwszym, głównym etapem jest wypał ziarna. Pomimo wzrostu produkcji, kawa niezmiennie jest wypalana w rzemieślniczy sposób. Dzięki temu finalnie otrzymujemy aromatyczny i zbalansowany między kwasowością i goryczą napój. Rzemieślnicze palenie to zasada, która z biegiem czasu nie uległa i nie ulegnie zmianie.
Etap drugi – mielenie i ekstrakcja
Drugim ważnym etapem jest ekstrakcja, czyli moczenie zmielonego ziarna w wodzie. Stopień zmielenia ziarna jest zawsze taki sam, dostosowany do naszej receptury. Woda również ma ogromne znaczenie, dlatego korzystamy z własnej stacji uzdatniania wody. Dzięki filtracji na własne potrzeby, odpowiednia do produkcji woda jest dla nas stale dostępna i gwarantuje powtarzalność smaku.
Te dwa czynniki sprawiają, że środowisko ekstrakcyjne oddziałuje na cząsteczki równomiernie. Co to znaczy? Oznacza to, że wszystko, co jest zawarte w kawie – związki aromatyczne, niewielkie ilości cukrów, związki barwne, mineralne, kofeina – równomiernie przechodzą z kawy do roztworu.
Etap trzeci – filtracja
Gdy po upływie odpowiedniego czasu kawa kończy się macerować – przechodzimy do filtracji. Technologia dla wieloskalowej produkcji i odpowiednie zmielenie kawy umożliwiają szybki, jednoetapowy proces filtracji kończący ekstrakcję. Gdyby filtracja trwała dłużej, przedłużyłaby też ekstrakcję, a to miałoby już wpływ na smak kawy
Etap czwarty – pasteryzacja i rozlewnia
Aby wydłużyć czas możliwości spożycia Cold Brew Coffee (do 9 miesięcy od czasu produkcji) kawa przechodzi przez proces pasteryzacji. Dzieje się to jeszcze w tzw. przepływie, czyli przed rozlaniem do butelek.
Następnie końcowym etapem jest rozlewnia - stamtąd gotowe butelki Cold Brew Coffee trafiają już do magazynu, a później do kawiarni, sklepu internetowego, dystrybutorów i do Waszych domów.
Więcej o Cold Brew Coffee
Jeśli chcecie przekonać się, jak smakuje Cold Brew Coffee z naszego browaru kawowego, zapraszamy do kawiarni lub naszego sklepu internetowego, gdzie gdzie przy zakupie zestawu 12 sztuk - płacicie za 10! (Pssst: Cold Brew Coffee dostępne jest także w sieci sklepów Żabka)
A więcej o Cold Brew Coffee dowiecie się także z pozostałych naszych wpisów: