Kawę do ciasteczka?
Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.
logo
Udostępnij
Udostępnij
Skopiuj link
#Cold Brew Coffee
#Palarnia
Jak powstaje Cold Brew Coffee?

Czym jest Cold Brew Coffee? To kawa macerowana, która powstaje w naszym browarze kawowym. Zmielona kawa leżakuje w zimnej wodzie i magicznie (czy oby na pewno?), bez kropli wrzątku zamienia się w smaczny napój o dużej zawartości kofeiny. Tym razem przyjrzymy się temu procesowi pod kątem technologicznym.

Cold Brew Coffee – pracowite początki

Na początku był chaos… z tego chaosu narodziła się współpraca z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Połączyliśmy klika światów: nauki, biznesu, smaku i najlepszej kawy i rozpoczęliśmy wdrożenie wypracowanego projektu badawczo-rozwojowego. Mimo, że przez ostatnie 5 lat znacznie zwiększyliśmy produkcję to główne jej etapy pozostały niezmienne:

Etap pierwszy – wypał ziarna

Pierwszym, głównym etapem jest wypał ziarna. Pomimo wzrostu produkcji, kawa niezmiennie jest wypalana w rzemieślniczy sposób. Dzięki temu finalnie otrzymujemy aromatyczny i zbalansowany między kwasowością i goryczą napój. Rzemieślnicze palenie to zasada, która z biegiem czasu nie uległa i nie ulegnie zmianie.

Etap drugi – mielenie i ekstrakcja

Drugim ważnym etapem jest ekstrakcja, czyli moczenie zmielonego ziarna w wodzie. Stopień zmielenia ziarna jest zawsze taki sam, dostosowany do naszej receptury. Woda również ma ogromne znaczenie, dlatego korzystamy z własnej stacji uzdatniania wody. Dzięki filtracji na własne potrzeby, odpowiednia do produkcji woda jest dla nas stale dostępna i gwarantuje powtarzalność smaku.

Te dwa czynniki sprawiają, że środowisko ekstrakcyjne oddziałuje na cząsteczki równomiernie. Co to znaczy? Oznacza to, że wszystko, co jest zawarte w kawie – związki aromatyczne, niewielkie ilości cukrów, związki barwne, mineralne, kofeina – równomiernie przechodzą z kawy do roztworu.

Etap trzeci – filtracja

Gdy po upływie odpowiedniego czasu kawa kończy się macerować – przechodzimy do filtracji. Technologia dla wieloskalowej produkcji i odpowiednie zmielenie kawy umożliwiają szybki, jednoetapowy proces filtracji kończący ekstrakcję. Gdyby filtracja trwała dłużej, przedłużyłaby też ekstrakcję, a to miałoby już wpływ na smak kawy

Etap czwarty – pasteryzacja i rozlewnia

Aby wydłużyć czas możliwości spożycia Cold Brew Coffee (do 9 miesięcy od czasu produkcji) kawa przechodzi przez proces pasteryzacji. Dzieje się to jeszcze w tzw. przepływie, czyli przed rozlaniem do butelek.

Następnie końcowym etapem jest rozlewnia - stamtąd gotowe butelki Cold Brew Coffee trafiają już do magazynu, a później do kawiarni, sklepu internetowego, dystrybutorów i do Waszych domów.

Więcej o Cold Brew Coffee

Jeśli chcecie przekonać się, jak smakuje Cold Brew Coffee z naszego browaru kawowego, zapraszamy do kawiarni lub naszego sklepu internetowego, gdzie gdzie przy zakupie zestawu 12 sztuk - płacicie za 10! (Pssst: Cold Brew Coffee dostępne jest także w sieci sklepów Żabka)

A więcej o Cold Brew Coffee dowiecie się także z pozostałych naszych wpisów:

Damian Maksimowski
Technolog Cold Brew Coffee
Opracowuje receptury cold brew coffee i wprowadza je w proces technologiczny na dużą skalę. Jego naturalne środowisko to świat nauki. Aktualnie w trakcie doktoratu z technologii żywności.
#Do poczytania
przy kubku kawy
Newsy mocne jak espresso
Zapisz się do newslettera
Tylko ważne rzeczy: promki, nowe kawy i super wydarzenia - bez napinki.
Nie piszemy o pogodzie
Same smaczne i ciepłe wiadomości.
Biorę wieści na wynos
Dziękujemy za zapis do newslettera!
Wystąpił problem z zapisem
Wpisz poprawny adres e-mail
pogadajmy o kawie i nie tylko
tu jest fajnie:
fb
instagram
linkedin
youtube
Copyright by Etno Cafe 2021