The English version of the blog is currently unavailable
Cookies with freshly brewed coffee?
This website uses cookies to provide services at the highest level. By continuing to use the site, you agree to their use. More information can be found in the Privacy Policy.
logo
Share
Share
Copy link
#Cold Brew Coffee
#Coffee roastery
How is Cold Brew Coffee made?

This post is only available in Polish.

Cold Brew Coffee – pracowite początki

Na początku był chaos… z tego chaosu narodziła się współpraca z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Połączyliśmy klika światów: nauki, biznesu, smaku i najlepszej kawy i rozpoczęliśmy wdrożenie wypracowanego projektu badawczo-rozwojowego. Mimo, że przez ostatnie 5 lat znacznie zwiększyliśmy produkcję to główne jej etapy pozostały niezmienne:

Etap pierwszy – wypał ziarna

Pierwszym, głównym etapem jest wypał ziarna. Pomimo wzrostu produkcji, kawa niezmiennie jest wypalana w rzemieślniczy sposób. Dzięki temu finalnie otrzymujemy aromatyczny i zbalansowany między kwasowością i goryczą napój. Rzemieślnicze palenie to zasada, która z biegiem czasu nie uległa i nie ulegnie zmianie.

Etap drugi – mielenie i ekstrakcja

Drugim ważnym etapem jest ekstrakcja, czyli moczenie zmielonego ziarna w wodzie. Stopień zmielenia ziarna jest zawsze taki sam, dostosowany do naszej receptury. Woda również ma ogromne znaczenie, dlatego korzystamy z własnej stacji uzdatniania wody. Dzięki filtracji na własne potrzeby, odpowiednia do produkcji woda jest dla nas stale dostępna i gwarantuje powtarzalność smaku.

Te dwa czynniki sprawiają, że środowisko ekstrakcyjne oddziałuje na cząsteczki równomiernie. Co to znaczy? Oznacza to, że wszystko, co jest zawarte w kawie – związki aromatyczne, niewielkie ilości cukrów, związki barwne, mineralne, kofeina – równomiernie przechodzą z kawy do roztworu.

Etap trzeci – filtracja

Gdy po upływie odpowiedniego czasu kawa kończy się macerować – przechodzimy do filtracji. Technologia dla wieloskalowej produkcji i odpowiednie zmielenie kawy umożliwiają szybki, jednoetapowy proces filtracji kończący ekstrakcję. Gdyby filtracja trwała dłużej, przedłużyłaby też ekstrakcję, a to miałoby już wpływ na smak kawy

Etap czwarty – pasteryzacja i rozlewnia

Aby wydłużyć czas możliwości spożycia Cold Brew Coffee (do 9 miesięcy od czasu produkcji) kawa przechodzi przez proces pasteryzacji. Dzieje się to jeszcze w tzw. przepływie, czyli przed rozlaniem do butelek.

Następnie końcowym etapem jest rozlewnia - stamtąd gotowe butelki Cold Brew Coffee trafiają już do magazynu, a później do kawiarni, sklepu internetowego, dystrybutorów i do Waszych domów.

Więcej o Cold Brew Coffee

Jeśli chcecie przekonać się, jak smakuje Cold Brew Coffee z naszego browaru kawowego, zapraszamy do kawiarni lub naszego sklepu internetowego, gdzie gdzie przy zakupie zestawu 12 sztuk - płacicie za 10! (Pssst: Cold Brew Coffee dostępne jest także w sieci sklepów Żabka)

A więcej o Cold Brew Coffee dowiecie się także z pozostałych naszych wpisów:

Damian Maksimowski
Technolog Cold Brew Coffee
He develops the formula for our Cold Brew Coffee and scales the whole technological process to bring the product to the market. The world of science is his 'habitat'. Currently, he's doing his PhD in Food Technology.
#Something to read
With a cup of coffee
News as strong as espresso
Subscribe to the newsletter
Only important things: promos, new coffees and great events - no stress.
We are not writing about the weather
Only tasty and warm news.
I'm taking the news to go
Thanks for subscribing!
There was an error
Enter valid e-mail address
Let's talk about coffee and more.
It is fun here:
fb
instagram
linkedin
youtube
Copyright by Etno Cafe 2021