Kawę do ciasteczka?
Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.
logo
Udostępnij
Udostępnij
Skopiuj link
#Jak parzyć
#Domowy barista
Kawiarka, kafetiera, makinetka – wiele nazw, jedna popularność

Kawiarka to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych domowych metod parzenia kawy. Czemu zawdzięcza swoje uznanie? I jak poprawnie zaparzyć ulubioną “małą czarną w stylu włoskim” w tej metodzie?

Kafetiera, kawiarka a może makinetka?

W obiegu funkcjonują różne nazwy tego kawowego akcesorium. My również w tym wpisie stosujemy słowa: kawiarka, kafetiera, makinetka zamiennie. Natomiast jedno z nich pasuje najbardziej. Które? To ostatnie! Pochodzi z włoskiego (macchinetta del caffè) - nie bez przyczyny...

Gdybyśmy mieli spytać Włochów o ich kawowe dobro narodowe, bez wahania odpowiedzą „espresso”. Jednak espresso to bardzo szerokie zagadnienie, które wymaga wiedzy i umiejętności, by zapanować nad profesjonalną maszyną i bardzo dobrym młynkiem. A prościej się nie da?! Oczywiście, że się da :)

Po około 30 latach od opatentowania ekspresu ciśnieniowego Alfonso Bialetti wynalazł makinetkę. Dał tym samym możliwość przygotowania w prosty sposób intensywnego naparu w domu.

Nie możemy nazwać go jednak „espresso” ze względu na dużo niższe ciśnienie (1 do 2 bar) w tej metodzie parzenia. W przypadku ekspresu ciśnieniowego jest to ok 9 bar i właśnie to ciśnienie sprawia, że na powierzchni espresso powstaje charakterystyczna, gęsta pianka zwana “cremą”.

Domowe „espresso” z kawiarki

Chociaż kawa zaparzana w kawiarce nie ma takiej intensywności i gęstości jak rzeczone espresso, jest uznawana za kawę mu najbliższą. Charakteryzuje się wyrazistymi, kakaowymi, czekoladowymi nutami, sporą ilością słodyczy, ale również (zwłaszcza w zapachu) nutą goryczy przypominającą gorzki karmel.

Nie przeszkadzało i nadal nie przeszkadza to makinetce w zdobywaniu kolejnych domostw, w których stała się popularną metodą do zaparzania kawy. A na czym polega jej sekret? Na prostocie i trwałości.

Makinetka – budowa

Samo urządzenie składa się z kilku części. Z dolnego pojemnika na wodę, koszyczka na zmieloną kawę, uszczelki i górnego pojemnika na zaparzoną kawę. Wszystko prócz gumowej lub silikonowej uszczelki wykonane z solidnego aluminium lub stali nierdzewnej, co daje pewność trwałości na wiele lat.

Czy tak samo jak prosta jest jej budowa, proste jest przygotowanie kawy w kawiarce? No pewnie!

Jak poprawnie używać kawiarki?

  1. Wystarczy do dolnego pojemnika wlać wodę do poziomu zaworka. Dobrze by była ona ciepła – skróci to czas przygotowania naszego naparu.
  2. Następnie wypełniamy koszyczek dosyć drobno zmieloną kawą (grubość soli kuchennej lub drobnego cukru) – bez ubijania!
  3. Później skręcamy ze sobą dolną i górną część, kładziemy na źródło ciepła i chwilę czekamy :)
  4. Gdy usłyszymy charakterystyczne „prychanie” w górnej części, to znaczy, że kawa w kawiarce już się zaparzyła i nasz napar jest gotowy.

Wzrokowców odsyłamy także do naszego filmu z cyklu #kursbaristy, gdzie „na żywym organizmie” pokazujemy proces zaparzania kawy w kawiarce.


Niesmaczna kawa z kawiarki – co może być przyczyną?

Niesmaczna kawa z kawiarki może sugerować nieodpowiednią ilość kawy, wody, błędy w zmieleniu, ubiciu czy też niskiej jakości kawę.

Dlaczego podczas parzenia kawy w kafetierce nie powinniśmy eksperymentować z ilością kawy i wody? Może to spowodować albo jej niedoparzenie, albo otwarcie się podczas zaparzania zaworu bezpieczeństwa, przez który zacznie buchać para. Taka sytuacja nastąpi zwłaszcza wtedy, gdy będziemy ubijali kawę w koszyczku lub gdy zbyt drobno ją zmielimy.

Jeśli zaś wsypiemy zbyt mało kawy, napar będzie zbyt wodnisty, a w dolnym pojemniku zostanie spora część wody, która nie przesączyła się przez zmieloną kawę.

Oczywiście o smaku naparu decyduje też jakość samej kawy – więcej o tym, jaką kawę polecamy do kawiarki znajdziecie w dalszej części tego wpisu.

Rozmiar makinetki ma znaczenie

Co w takim razie mamy zrobić, gdy czasami potrzebujemy niewiele kawy, bo mamy ochotę na pojedyncze, domowe latte, a innym razem gościmy dużą grupę osób spragnionych kofeiny? Odpowiedź jest prosta – w danym rozmiarze kawiarki zawsze powinniśmy zaparzyć jej określoną, konkretną ilość. Inaczej niestety kawa będzie niesmaczna – patrz punkt wyżej.

Na rynku znajdziemy szeroką gamę rozmiarów kawiarek. Od najmniejszych (1cup), która da nam 50-60 ml naparu, aż po oznaczenie 12 cup, która to kafetiera pomieści niecałe 800 ml gotowej kawy.


Kawa do kawiarki – nasze propozycje

Gdy kawiarka zagości już w naszym domu, w naszej głowie może pojawić się pytanie: „I co dalej? Jaką kawę wybrać do kawiarki?”. Taką, by była dobrej jakości, dopasowana do parzenia kawy w kafetierce i przede wszystkim – zaspokajała nasze smakowe potrzeby.

Ponieważ wiemy, że wybór bywa trudny, stworzyliśmy tzw. zestaw startowy do kawiarki. To kawowe trio, które daje przekrój smaku – by na końcu wybrać tę jedyną, ulubioną kawę do parzenia w kawiarce. Zestaw startowy znajdziecie w naszym sklepie internetowym.

Kawiarka - dla kogo?

Kawiarkę polecamy szczególnie osobom, które lubią proste, trwałe rozwiązania, a w ich sercach jest spory sentyment do włoskiego podejścia do kawy. Jeśli odnajdujecie się w tym opisie - ta metoda jest właśnie dla Was!

Jeśli jednak nie - nic nie szkodzi! Parzyć kawę można na wiele sposobów, zobaczcie inne omówione już przez nas na blogu:

Karol Przesmycki
trener baristów Etno Cafe
W jego żyłach płynie kawa. Od kilkunastu lat zawodowo związany ze światem kawy. Potrafi zarazić swoją pasją nawet zadeklarowanych niekawoszy. Choć nie opuszcza go dobry humor, do tematu podchodzi z powagą i nie toleruje zdrobnienia "kawka".
#Do poczytania
przy kubku kawy
Newsy mocne jak espresso
Zapisz się do newslettera
Tylko ważne rzeczy: promki, nowe kawy i super wydarzenia - bez napinki.
Nie piszemy o pogodzie
Same smaczne i ciepłe wiadomości.
Biorę wieści na wynos
Dziękujemy za zapis do newslettera!
Wystąpił problem z zapisem
Wpisz poprawny adres e-mail
pogadajmy o kawie i nie tylko
tu jest fajnie:
fb
instagram
linkedin
youtube
Copyright by Etno Cafe 2021