The English version of the blog is currently unavailable
Cookies with freshly brewed coffee?
This website uses cookies to provide services at the highest level. By continuing to use the site, you agree to their use. More information can be found in the Privacy Policy.
logo
Share
Share
Copy link
#How to brew
#Home barista
Moka pot, coffee maker - many names, one popularity

Moka Pot is undoubtedly one of the most popular home coffee brewing methods. To what does he owe his recognition? And how to properly brew Italian-style homemade espresso in this method?

Kafetiera, kawiarka a może makinetka?

W obiegu funkcjonują różne nazwy tego kawowego akcesorium. My również w tym wpisie stosujemy słowa: kawiarka, kafetiera, makinetka zamiennie. Natomiast jedno z nich pasuje najbardziej. Które? To ostatnie! Pochodzi z włoskiego (macchinetta del caffè) - nie bez przyczyny...

Gdybyśmy mieli spytać Włochów o ich kawowe dobro narodowe, bez wahania odpowiedzą „espresso”. Jednak espresso to bardzo szerokie zagadnienie, które wymaga wiedzy i umiejętności, by zapanować nad profesjonalną maszyną i bardzo dobrym młynkiem. A prościej się nie da?! Oczywiście, że się da :)

Po około 30 latach od opatentowania ekspresu ciśnieniowego Alfonso Bialetti wynalazł makinetkę. Dał tym samym możliwość przygotowania w prosty sposób intensywnego naparu w domu.

Nie możemy nazwać go jednak „espresso” ze względu na dużo niższe ciśnienie (1 do 2 bar) w tej metodzie parzenia. W przypadku ekspresu ciśnieniowego jest to ok 9 bar i właśnie to ciśnienie sprawia, że na powierzchni espresso powstaje charakterystyczna, gęsta pianka zwana “cremą”.

Domowe „espresso” z kawiarki

Chociaż kawa zaparzana w kawiarce nie ma takiej intensywności i gęstości jak rzeczone espresso, jest uznawana za kawę mu najbliższą. Charakteryzuje się wyrazistymi, kakaowymi, czekoladowymi nutami, sporą ilością słodyczy, ale również (zwłaszcza w zapachu) nutą goryczy przypominającą gorzki karmel.

Nie przeszkadzało i nadal nie przeszkadza to makinetce w zdobywaniu kolejnych domostw, w których stała się popularną metodą do zaparzania kawy. A na czym polega jej sekret? Na prostocie i trwałości.

Makinetka – budowa

Samo urządzenie składa się z kilku części. Z dolnego pojemnika na wodę, koszyczka na zmieloną kawę, uszczelki i górnego pojemnika na zaparzoną kawę. Wszystko prócz gumowej lub silikonowej uszczelki wykonane z solidnego aluminium lub stali nierdzewnej, co daje pewność trwałości na wiele lat.

Czy tak samo jak prosta jest jej budowa, proste jest przygotowanie kawy w kawiarce? No pewnie!

Jak poprawnie używać kawiarki?

  1. Wystarczy do dolnego pojemnika wlać wodę do poziomu zaworka. Dobrze by była ona ciepła – skróci to czas przygotowania naszego naparu.
  2. Następnie wypełniamy koszyczek dosyć drobno zmieloną kawą (grubość soli kuchennej lub drobnego cukru) – bez ubijania!
  3. Później skręcamy ze sobą dolną i górną część, kładziemy na źródło ciepła i chwilę czekamy :)
  4. Gdy usłyszymy charakterystyczne „prychanie” w górnej części, to znaczy, że kawa w kawiarce już się zaparzyła i nasz napar jest gotowy.

Wzrokowców odsyłamy także do naszego filmu z cyklu #kursbaristy, gdzie „na żywym organizmie” pokazujemy proces zaparzania kawy w kawiarce.


Niesmaczna kawa z kawiarki – co może być przyczyną?

Niesmaczna kawa z kawiarki może sugerować nieodpowiednią ilość kawy, wody, błędy w zmieleniu, ubiciu czy też niskiej jakości kawę.

Dlaczego podczas parzenia kawy w kafetierce nie powinniśmy eksperymentować z ilością kawy i wody? Może to spowodować albo jej niedoparzenie, albo otwarcie się podczas zaparzania zaworu bezpieczeństwa, przez który zacznie buchać para. Taka sytuacja nastąpi zwłaszcza wtedy, gdy będziemy ubijali kawę w koszyczku lub gdy zbyt drobno ją zmielimy.

Jeśli zaś wsypiemy zbyt mało kawy, napar będzie zbyt wodnisty, a w dolnym pojemniku zostanie spora część wody, która nie przesączyła się przez zmieloną kawę.

Oczywiście o smaku naparu decyduje też jakość samej kawy – więcej o tym, jaką kawę polecamy do kawiarki znajdziecie w dalszej części tego wpisu.

Rozmiar makinetki ma znaczenie

Co w takim razie mamy zrobić, gdy czasami potrzebujemy niewiele kawy, bo mamy ochotę na pojedyncze, domowe latte, a innym razem gościmy dużą grupę osób spragnionych kofeiny? Odpowiedź jest prosta – w danym rozmiarze kawiarki zawsze powinniśmy zaparzyć jej określoną, konkretną ilość. Inaczej niestety kawa będzie niesmaczna – patrz punkt wyżej.

Na rynku znajdziemy szeroką gamę rozmiarów kawiarek. Od najmniejszych (1cup), która da nam 50-60 ml naparu, aż po oznaczenie 12 cup, która to kafetiera pomieści niecałe 800 ml gotowej kawy.


Kawa do kawiarki – nasze propozycje

Gdy kawiarka zagości już w naszym domu, w naszej głowie może pojawić się pytanie: „I co dalej? Jaką kawę wybrać do kawiarki?”. Taką, by była dobrej jakości, dopasowana do parzenia kawy w kafetierce i przede wszystkim – zaspokajała nasze smakowe potrzeby.

Ponieważ wiemy, że wybór bywa trudny, stworzyliśmy tzw. zestaw startowy do kawiarki. To kawowe trio, które daje przekrój smaku – by na końcu wybrać tę jedyną, ulubioną kawę do parzenia w kawiarce. Zestaw startowy znajdziecie w naszym sklepie internetowym.

Kawiarka - dla kogo?

Kawiarkę polecamy szczególnie osobom, które lubią proste, trwałe rozwiązania, a w ich sercach jest spory sentyment do włoskiego podejścia do kawy. Jeśli odnajdujecie się w tym opisie - ta metoda jest właśnie dla Was!

Jeśli jednak nie - nic nie szkodzi! Parzyć kawę można na wiele sposobów, zobaczcie inne omówione już przez nas na blogu:

Karol Przesmycki
trener baristów Etno Cafe
Pure coffee runs through his veins. He's been involved in the coffee world for over a decade now. He could convince even a tea addict, to switch to coffee. And even though he usually is in an unfailing good humour, he takes coffee very seriously, and can't stand the term 'cup of Joe'.
#Something to read
With a cup of coffee
News as strong as espresso
Subscribe to the newsletter
Only important things: promos, new coffees and great events - no stress.
We are not writing about the weather
Only tasty and warm news.
I'm taking the news to go
Thanks for subscribing!
There was an error
Enter valid e-mail address
Let's talk about coffee and more.
It is fun here:
fb
instagram
linkedin
youtube
Copyright by Etno Cafe 2021