Kawę do ciasteczka?
Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.
logo
Udostępnij
Udostępnij
Skopiuj link
#Świat kawy
#Palarnia
#Kawa
Kawa speciality - czym jest, skąd jej jakość i jak się ją ocenia?

Ziarna speciality - najwyższej jakości. U nas znane pod nazwą Wroasters. Jakie działania podejmują plantacje, by uzyskać taką jakość? Jak o to ziarno dba się później na palarni? Jak wygląda ocena takiej kawy? O tym w naszym artykule - zapraszamy do lektury (być może przy kawie!).

Czym jest kawa speciality?

Mówiąc krótko - to kawa najwyższej jakości.

Nazwa speciality to nic innego jak określenie jakości kawy, która w obiektywnej ocenie Q-Grade’rów (sensoryków oceniających kawę) zdobyła więcej niż 80 punktów na 100 pod względem jej jakości.

Co wpływa na jakość kaw speciality?

Kawa speciality ma tak wysoką jakość ze względu na najwyższą dbałość o ziarno w całym procesie.

Na plantacji stosuje się takie działania, jak:

  • Ręczne zbiory, które zapobiegają zerwaniu niedojrzałych owoców i odrzucenie owoców z defektami
  • Wieloetapową kontrolę jakości przez farmerów
  • Ziarna z takich plantacji są często zamawiane bezpośrednio, co wpływa na wynagrodzenie pracy farmerów i dalsze inwestycje w jakość upraw
  • Ziarna są tzw. single origin („jedno źródło”) - gwarantują unikalny smak dla kraju z jakiego pochodzą, ponieważ nie miesza się ich z ziarnami innych krajów


Palarnie kawy
, aby wybrać najlepsze ziarna i wydobyć z nich największy potencjał smaku stosują:

  • Zamawianie ziaren według kalendarza zbiorów – czyli stawianie na najświeższe ziarna aktualnie dostępne w danym kraju
  • tym samym ziarna nie są dostępne w stałej ofercie, a w limitowanych seriach
  • porównywanie kilku próbek kaw speciality w tzw. cuppingu, by wybrać tę, która ma największy potencjał
  • jaśniejszy wypał, który pozwala na uwolnienie się wszystkich aromatów i smaków kawy

Odpowiednia płaca dla pracowników zbierających kawę i dla kontrolujących jej jakość wpływa jeszcze na inny aspekt - kawa różni się od innych na rynku także wyższą ceną. Natomiast jej jakość bardzo wyczuwalna w smaku - dlatego wystarczy spróbować, by poczuć różnicę i wartość tej ceny.


Jak się ocenia kawę najwyższej jakości?

Dlaczego ocenia się kawę?

Kawę ocenia się przede wszystkim dlatego, by można było ją wycenić zanim trafi na giełdę. Oceniana jest przez przynajmniej 3 niezależnych Q-Grader’ów (tytuł nadawany przez światową organizację Coffee Quality Institute) wg. norm ustalonych przez organizację SCA (Specialty Coffee Association).

Jak wygląda ocena kawy?

Pierwszym etapem jest ocena surowego ziarna. Sprawdza się, czy próbka nie zawiera defektów, które obniżyłyby jej jakość.

“Surowe ziarno jakości specialty nie może posiadać więcej niż 5 pełnych defektów w próbce 350g. Defekty pierwszego rzędu nie są dozwolone. Ziarna powinny być równej wielkości, maksymalne odchylenie to 5%.(…) Wilgotność ziarna powinna wynosić 9-13%.”


Następnie próbka kawy jest wypalana i poddawana ocenie sensorycznej w cuppingu - na stole pojawia się 5 czarek każdej kawy w ilości 5,5g/100 ml. W arkuszu sensorycy oceniają takie kryteria jak kwasowość, posmak, klarowność, cielistość, balans smaku... – zaznaczając intensywność danych atrybutów.

(…)Kawa musi wyróżniać się przynajmniej w jednej kategorii - cielistości, flavour, aromacie lub kwasowości. Nie może posiadać defektów “faults” lub “taints” czy “quakers”, które mogą zaburzyć czystość lub “jednolitość” próbek.”


Jak widać, na ocenę wpływa wiele czynników/kategorii - nie tylko smak i aromat. Dlatego kawa speciality to nie termin, który oznacza jak owocowa jest kawa, lecz jak złożony jest jej smak.

Czy ocena/punkty widoczne na paczce są dla nas istotne?

Ocenione ziarno ma pomóc przede wszystkim producentowi w ustaleniu odpowiedniej ceny, a w następnym etapie palarni, która jest daną kawą zainteresowana.

Kawy speciality z palarni Etno Cafe – poznajcie Wroasters

Kawa Wroasters to jedna z dwóch linii kaw z palarni Etno Cafe (druga to kawy z segmentu premium oznaczone nazwą Etno Cafe). Ich nazwa wzięła się od “Wro” - Wrocławia, naszego serca, lokalizacji palarni i kilku kawiarni oraz “roastery” - wypał (kawy).

Jak wspominaliśmy, w ziarnach speciality stawiamy na sezonowość. Wybieramy najświeższe zbiory, dlatego kawy Wroasters są w ofercie limitowanej. Palimy je jasno, by oddały w filiżance pełnię smaku i aromatu. Kawy Wroasters zmieniają się co kilka miesięcy, by zapewniać Wam szerokie poznanie kaw z różnych krajów.

Przy wyborze ziaren szczególnie interesują nas kawy, które smakowo zasmakują. Stawiamy m.in. na nietypowe metody obróbki kawy (np. beztlenową - niedawną nowość, która zyskuje na popularności) lub np. zestawy kaw, w których możecie porównać to samo ziarno w dwóch innych obróbkach.

Polecamy parzyć je alternatywnie lub w przelewie, ale zdarzyło nam się wypalić też specjalne serie pod espresso (a nawet stworzyć Cold Brew na ziarnach Wroasters!).

Na każdej paczce znajdziecie szczegóły dotyczące plantacji, wypału (razem z datą palenia) i proponowanymi metodami parzenia. Aktualnie dostępne kawy Wroasters, w nowej odsłonie w pudełkach - znajdziecie w naszym sklepie internetowym z kawą.


Kamil Zalewski
Roaster & barista
Mały kawowy geek, palacz i czasem barista. W przerwach jeździ na rowerze i pije herbatkę. Chciałby, żeby każdy wiedział, że można pić lepszą kawę.
#Do poczytania
przy kubku kawy
Newsy mocne jak espresso
Zapisz się do newslettera
Tylko ważne rzeczy: promki, nowe kawy i super wydarzenia - bez napinki.
Nie piszemy o pogodzie
Same smaczne i ciepłe wiadomości.
Biorę wieści na wynos
Dziękujemy za zapis do newslettera!
Wystąpił problem z zapisem
Wpisz poprawny adres e-mail
pogadajmy o kawie i nie tylko
tu jest fajnie:
fb
instagram
linkedin
youtube
Copyright by Etno Cafe 2021