Kawę do ciasteczka?
Ta strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.
logo
Udostępnij
Udostępnij
Skopiuj link
#Cold Brew Coffee
#Kawa
#Kawa od kuchni
Kofeina w Cold Brew Coffee - w czym tkwi sekret?

Cold Brew Coffee - kawa macerowana z naszego browaru kawowego. Ma naturalny skład, wygodną do zabrania w drogę butelkę i jeszcze jedną cechę - wysoką zawartość kofeiny. Jak to się dzieje, że zawiera jej więcej niż napoje energetyzujące?

Skąd w kawie kofeina?

Kofeina powstaje w okresie wegetacji kawowca jako wtórny metabolit. Co to znaczy? Nie stanowi istotnego czynnika dla wzrostu i rozwoju rośliny, ale pełni inną funkcję – ochrania roślinę przed mikroorganizmami chorobotwórczymi, w tym pleśniami. Dzięki kofeinie surowe ziarno jest więc lepszej jakości.

Porównując wartości dla arabiki i robusty – w tej pierwszej kofeina osiąga od 1% składu chemicznego ziarna, w drugiej ponad 2%.

Skąd w Cold Brew Coffee tyle kofeiny?

Cold Brew Coffee z naszego browaru kawowego to 100% arabica. Skąd w niej wiec tyle kofeiny? Dlaczego ma jej więcej niż inne kawy lub nawet - energetyki?

Cały sekret tkwi w maceracji, czyli leżakowaniu kawy w zimnej wodzie. Ekstrakt powstały z zimnej wody działa ochronnie wobec związków chemicznych wrażliwych na działanie wysokich temperatur.

Drugim istotnym czynnikiem wpływającym na poziom ekstrakcji poszczególnych substancji z roślin jest czas kontaktu z rozpuszczalnikiem. W tym przypadku długotrwały proces maceracji zwiększa poziom kofeiny w produkcie finalnym.

Ile kofeiny zawierają poszczególne smaki Cold Brew Coffee by Etno Cafe?

  • classic 75,4 mg/100ml
  • vanilla 67,8 mg/100ml
  • orange 60,7 mg/100ml
  • apple 57,1 mg/100ml

Warto pamiętać, że butelka Cold Brew to 220 ml.

Kofeina w Cold Brew Coffee i w innych kawach - gdzie jest jej więcej?

Porównaliśmy Cold Brew Coffee do innych kaw - uwzględniając ich standardowe podanie (np. w filiżance do kawy). Jeśli pijasz większe ilości - możesz odpowiednio zwiększyć proporcje.

Kawa czy energetyk - porównanie ilości kofeiny

Kawa czy energetyk? To pytanie może pojawić się w różnych kontekstach - zdrowia, składu, ale także odpowiedniego pobudzenia. Dlatego porównaliśmy ilość kofeiny w Cold Brew Coffee Classic, energetykach, napojach energetyzujących i gazowanych (które również zawierają niewielką ilość kofeiny).

Cold Brew Coffee - naturalne pobudzenie

Wiemy już, że Cold Brew Coffee to kawa z dużą zawartością kofeiny. Sekret tej zawartości tkwi w długim kontakcie kawy z zimną wodą. Ma więcej kofeiny niż inne kawy, a także niż standardowe energetyki.

Zapewnia naturalne pobudzenie, a jednocześnie jest zdrowsze niż inne napoje energetyzujące. Wypij je od razu, gdy potrzebujesz energii lub powoli, łyk po łyku, delektując się kawowym orzeźwieniem.

Źródła:

https://kawaizdrowie.pl/pl/kawa-i-zdrowie/kofeina/zrodla-kofeiny

https://www.ptfarm.pl/pub/File/bromatologia_2011/3/630-634.pdf

Damian Maksimowski
Technolog Cold Brew Coffee
Opracowuje receptury cold brew coffee i wprowadza je w proces technologiczny na dużą skalę. Jego naturalne środowisko to świat nauki. Aktualnie w trakcie doktoratu z technologii żywności.
#Do poczytania
przy kubku kawy
Newsy mocne jak espresso
Zapisz się do newslettera
Tylko ważne rzeczy: promki, nowe kawy i super wydarzenia - bez napinki.
Nie piszemy o pogodzie
Same smaczne i ciepłe wiadomości.
Biorę wieści na wynos
Dziękujemy za zapis do newslettera!
Wystąpił problem z zapisem
Wpisz poprawny adres e-mail
pogadajmy o kawie i nie tylko
tu jest fajnie:
fb
instagram
linkedin
youtube
Copyright by Etno Cafe 2021