The English version of the blog is currently unavailable
Cookies with freshly brewed coffee?
This website uses cookies to provide services at the highest level. By continuing to use the site, you agree to their use. More information can be found in the Privacy Policy.
logo
Share
Share
Copy link
#Cold Brew Coffee
#Coffee
#Coffee behind the scenes
Caffeine at Cold Brew Coffee - what's the secret?

This post is only available in Polish.

Skąd w kawie kofeina?

Kofeina powstaje w okresie wegetacji kawowca jako wtórny metabolit. Co to znaczy? Nie stanowi istotnego czynnika dla wzrostu i rozwoju rośliny, ale pełni inną funkcję – ochrania roślinę przed mikroorganizmami chorobotwórczymi, w tym pleśniami. Dzięki kofeinie surowe ziarno jest więc lepszej jakości.

Porównując wartości dla arabiki i robusty – w tej pierwszej kofeina osiąga od 1% składu chemicznego ziarna, w drugiej ponad 2%.

Skąd w Cold Brew Coffee tyle kofeiny?

Cold Brew Coffee z naszego browaru kawowego to 100% arabica. Skąd w niej wiec tyle kofeiny? Dlaczego ma jej więcej niż inne kawy lub nawet - energetyki?

Cały sekret tkwi w maceracji, czyli leżakowaniu kawy w zimnej wodzie. Ekstrakt powstały z zimnej wody działa ochronnie wobec związków chemicznych wrażliwych na działanie wysokich temperatur.

Drugim istotnym czynnikiem wpływającym na poziom ekstrakcji poszczególnych substancji z roślin jest czas kontaktu z rozpuszczalnikiem. W tym przypadku długotrwały proces maceracji zwiększa poziom kofeiny w produkcie finalnym.

Ile kofeiny zawierają poszczególne smaki Cold Brew Coffee by Etno Cafe?

  • classic 75,4 mg/100ml
  • vanilla 67,8 mg/100ml
  • orange 60,7 mg/100ml
  • apple 57,1 mg/100ml

Warto pamiętać, że butelka Cold Brew to 220 ml.

Kofeina w Cold Brew Coffee i w innych kawach - gdzie jest jej więcej?

Porównaliśmy Cold Brew Coffee do innych kaw - uwzględniając ich standardowe podanie (np. w filiżance do kawy). Jeśli pijasz większe ilości - możesz odpowiednio zwiększyć proporcje.

Kawa czy energetyk - porównanie ilości kofeiny

Kawa czy energetyk? To pytanie może pojawić się w różnych kontekstach - zdrowia, składu, ale także odpowiedniego pobudzenia. Dlatego porównaliśmy ilość kofeiny w Cold Brew Coffee Classic, energetykach, napojach energetyzujących i gazowanych (które również zawierają niewielką ilość kofeiny).

Cold Brew Coffee - naturalne pobudzenie

Wiemy już, że Cold Brew Coffee to kawa z dużą zawartością kofeiny. Sekret tej zawartości tkwi w długim kontakcie kawy z zimną wodą. Ma więcej kofeiny niż inne kawy, a także niż standardowe energetyki.

Zapewnia naturalne pobudzenie, a jednocześnie jest zdrowsze niż inne napoje energetyzujące. Wypij je od razu, gdy potrzebujesz energii lub powoli, łyk po łyku, delektując się kawowym orzeźwieniem.

Źródła:

https://kawaizdrowie.pl/pl/kawa-i-zdrowie/kofeina/zrodla-kofeiny

https://www.ptfarm.pl/pub/File/bromatologia_2011/3/630-634.pdf

Damian Maksimowski
Technolog Cold Brew Coffee
He develops the formula for our Cold Brew Coffee and scales the whole technological process to bring the product to the market. The world of science is his 'habitat'. Currently, he's doing his PhD in Food Technology.
#Something to read
With a cup of coffee
News as strong as espresso
Subscribe to the newsletter
Only important things: promos, new coffees and great events - no stress.
We are not writing about the weather
Only tasty and warm news.
I'm taking the news to go
Thanks for subscribing!
There was an error
Enter valid e-mail address
Let's talk about coffee and more.
It is fun here:
fb
instagram
linkedin
youtube
Copyright by Etno Cafe 2021