The English version of the blog is currently unavailable
Cookies with freshly brewed coffee?
This website uses cookies to provide services at the highest level. By continuing to use the site, you agree to their use. More information can be found in the Privacy Policy.
logo
Share
Share
Copy link
#coffee world
#Coffee roastery
#Coffee
Specialty coffee - what is it, where does its quality come from and how is it assessed?

This post is only available in Polish.

Czym jest kawa speciality?

Mówiąc krótko - to kawa najwyższej jakości.

Nazwa speciality to nic innego jak określenie jakości kawy, która w obiektywnej ocenie Q-Grade’rów (sensoryków oceniających kawę) zdobyła więcej niż 80 punktów na 100 pod względem jej jakości.

Co wpływa na jakość kaw speciality?

Kawa speciality ma tak wysoką jakość ze względu na najwyższą dbałość o ziarno w całym procesie.

Na plantacji stosuje się takie działania, jak:

  • Ręczne zbiory, które zapobiegają zerwaniu niedojrzałych owoców i odrzucenie owoców z defektami
  • Wieloetapową kontrolę jakości przez farmerów
  • Ziarna z takich plantacji są często zamawiane bezpośrednio, co wpływa na wynagrodzenie pracy farmerów i dalsze inwestycje w jakość upraw
  • Ziarna są tzw. single origin („jedno źródło”) - gwarantują unikalny smak dla kraju z jakiego pochodzą, ponieważ nie miesza się ich z ziarnami innych krajów


Palarnie kawy
, aby wybrać najlepsze ziarna i wydobyć z nich największy potencjał smaku stosują:

  • Zamawianie ziaren według kalendarza zbiorów – czyli stawianie na najświeższe ziarna aktualnie dostępne w danym kraju
  • tym samym ziarna nie są dostępne w stałej ofercie, a w limitowanych seriach
  • porównywanie kilku próbek kaw speciality w tzw. cuppingu, by wybrać tę, która ma największy potencjał
  • jaśniejszy wypał, który pozwala na uwolnienie się wszystkich aromatów i smaków kawy

Odpowiednia płaca dla pracowników zbierających kawę i dla kontrolujących jej jakość wpływa jeszcze na inny aspekt - kawa różni się od innych na rynku także wyższą ceną. Natomiast jej jakość bardzo wyczuwalna w smaku - dlatego wystarczy spróbować, by poczuć różnicę i wartość tej ceny.


Jak się ocenia kawę najwyższej jakości?

Dlaczego ocenia się kawę?

Kawę ocenia się przede wszystkim dlatego, by można było ją wycenić zanim trafi na giełdę. Oceniana jest przez przynajmniej 3 niezależnych Q-Grader’ów (tytuł nadawany przez światową organizację Coffee Quality Institute) wg. norm ustalonych przez organizację SCA (Specialty Coffee Association).

Jak wygląda ocena kawy?

Pierwszym etapem jest ocena surowego ziarna. Sprawdza się, czy próbka nie zawiera defektów, które obniżyłyby jej jakość.

“Surowe ziarno jakości specialty nie może posiadać więcej niż 5 pełnych defektów w próbce 350g. Defekty pierwszego rzędu nie są dozwolone. Ziarna powinny być równej wielkości, maksymalne odchylenie to 5%.(…) Wilgotność ziarna powinna wynosić 9-13%.”


Następnie próbka kawy jest wypalana i poddawana ocenie sensorycznej w cuppingu - na stole pojawia się 5 czarek każdej kawy w ilości 5,5g/100 ml. W arkuszu sensorycy oceniają takie kryteria jak kwasowość, posmak, klarowność, cielistość, balans smaku... – zaznaczając intensywność danych atrybutów.

(…)Kawa musi wyróżniać się przynajmniej w jednej kategorii - cielistości, flavour, aromacie lub kwasowości. Nie może posiadać defektów “faults” lub “taints” czy “quakers”, które mogą zaburzyć czystość lub “jednolitość” próbek.”


Jak widać, na ocenę wpływa wiele czynników/kategorii - nie tylko smak i aromat. Dlatego kawa speciality to nie termin, który oznacza jak owocowa jest kawa, lecz jak złożony jest jej smak.

Czy ocena/punkty widoczne na paczce są dla nas istotne?

Ocenione ziarno ma pomóc przede wszystkim producentowi w ustaleniu odpowiedniej ceny, a w następnym etapie palarni, która jest daną kawą zainteresowana.

Kawy speciality z palarni Etno Cafe – poznajcie Wroasters

Kawa Wroasters to jedna z dwóch linii kaw z palarni Etno Cafe (druga to kawy z segmentu premium oznaczone nazwą Etno Cafe). Ich nazwa wzięła się od “Wro” - Wrocławia, naszego serca, lokalizacji palarni i kilku kawiarni oraz “roastery” - wypał (kawy).

Jak wspominaliśmy, w ziarnach speciality stawiamy na sezonowość. Wybieramy najświeższe zbiory, dlatego kawy Wroasters są w ofercie limitowanej. Palimy je jasno, by oddały w filiżance pełnię smaku i aromatu. Kawy Wroasters zmieniają się co kilka miesięcy, by zapewniać Wam szerokie poznanie kaw z różnych krajów.

Przy wyborze ziaren szczególnie interesują nas kawy, które smakowo zasmakują. Stawiamy m.in. na nietypowe metody obróbki kawy (np. beztlenową - niedawną nowość, która zyskuje na popularności) lub np. zestawy kaw, w których możecie porównać to samo ziarno w dwóch innych obróbkach.

Polecamy parzyć je alternatywnie lub w przelewie, ale zdarzyło nam się wypalić też specjalne serie pod espresso (a nawet stworzyć Cold Brew na ziarnach Wroasters!).

Na każdej paczce znajdziecie szczegóły dotyczące plantacji, wypału (razem z datą palenia) i proponowanymi metodami parzenia. Aktualnie dostępne kawy Wroasters, w nowej odsłonie w pudełkach - znajdziecie w naszym sklepie internetowym z kawą.


Kamil Zalewski
Roaster & barista
A 100% coffee geek, roaster, and, from time to time, barista. In his free time, he cycles around and drinks tea. He wishes everyone knew that their coffee could taste better.
#Something to read
With a cup of coffee
News as strong as espresso
Subscribe to the newsletter
Only important things: promos, new coffees and great events - no stress.
We are not writing about the weather
Only tasty and warm news.
I'm taking the news to go
Thanks for subscribing!
There was an error
Enter valid e-mail address
Let's talk about coffee and more.
It is fun here:
fb
instagram
linkedin
youtube
Copyright by Etno Cafe 2021