The English version of the blog is currently unavailable
Cookies with freshly brewed coffee?
This website uses cookies to provide services at the highest level. By continuing to use the site, you agree to their use. More information can be found in the Privacy Policy.
logo
Share
Share
Copy link
#For the better
Etno Cafe
#Cold Brew Coffee
Our actions #forthebetter - the environment, coffee and you

This post is only available in Polish.

#DlaDobra Środowiska

Na palarni

Dbamy o kawę od początku do końca procesu. A na końcu oprócz efektu - świeżo wypalonego ziarna, są także odpady. Jednym z nich jest łuska pergaminowa, część ziarna, która oddziela się od niego podczas wypału.

Znajduje swoje nowe zastosowanie jako kompost na polach rolników czy w mydełkach glicerynowych. Te ostatnie stworzyliśmy razem z inną wrocławską marką - Organique (oprócz zestawu do kawowego peelingu do samodzielnego zrobienia na zasadzie "wypij kawę rano, wykorzystaj fusy wieczorem").

Oprócz łuski, palarnia obfituje także w worki jutowe po zielonym ziarnie. Jak się okazuje, chętnie przygarniają je małpy z wrocławskiego zoo lub narzeczeni planujący wesela w stylu kawowo-rustykalnym.

W kawiarni

W duchu #niemarnujemy podjęliśmy współpracę z TooGoodToGo. Wszystkie nasze kawiarnie są włączone w ten projekt. Co to oznacza? Że możesz uratować paczki niespodzianki (w okazyjnych cenach!) z pełnowartościowym jedzeniem, które niezakupione mogło by się zmarnować.

Opakowania wynosowe, czyli coś, bez czego obecnie możemy działać. Pudełko na ciasto/śniadanie to włókno z wytłoków z trzciny cukrowej, odpadu z produkcji cukru. Pokrywka na pudełko oraz inne opakowania plastikowe stworzone są z rPETu, tworzywa, które powstało z recyklingu tworzywa sztucznego, a dokładnie z przetworzonych plastikowych butelek, którym dano drugie życie, ratując od spalenia czy trwania na śmietnisku.

Natomiast kupując nasze desery, zupy czy pasty w słoikach, możecie zwrócić słoiki do kawiarni, gdzie po wyparzeniu zostaną ponownie użyte.

#DlaDobra Kawy

Dla dobra kawy działać można na różnych frontach.

Jednym z nich są nasi plantatorzy, którzy szukają najlepszych odmian kawowca, odpornych na szkodniki, pielęgnują swoje plantacje lub eksperymentują z metodami obróbki ziarna. O nich jeszcze tutaj opowiemy, obserwujcie nasze wpisy!

Gdy dostajemy od nich dobrze zaopiekowane ziarno, z wdzięczności za ich pracę dalej dbamy o zachowanie jego potencjału. Kierujemy uwagę na jakość i uważność, by kawę dobrze parzyć. Stąd szereg edukacyjnych działań, które Ci w tym pomogą.

Woda, zmielenie kawy, proporcje, długość parzenia - to wszystko składowe wpływające na smak kawy. Poruszanie się w meandrach kawowego świata ułatwia m.in. ogólnodostępny #kursbaristy na YouTube.

Mówiąc o kawowej edukacji, nie możemy też zapomnieć o naszych warsztatach kawowych odbywających się w całej Polsce. Już nie możemy się doczekać, aż znowu spotkamy się z Wami na żywo!

#DlaDobra Ciebie

Kawa oprócz smaku to także zapewnienie energii - do pracy, nauki, aktywności fizycznej. I zamiast w tym celu sięgać po energetyk możesz wybrać zdrowszą, kawową alternatywę w szklanej butelce. Mowa o Cold Brew Coffee, kawie macerowanej. Nie tylko ma większą zawartość kofeiny, ale również jest naturalne, w klasycznej wersji to tylko kawa i woda.

Jeśli o kwestiach zdrowych wyborów mowa - kawa wróciła do zasłużonych łask w Piramidzie Zdrowego Żywienia. A wiele mitów, które narosły wokół niej (m.in. ten o wypłukiwaniu magnezu) zostało już obalonych. Lub wręcz przeciwnie! Udowodniono wiele prozdrowotnych działań kawy, o których jeszcze tu wspomnimy. Natomiast zainteresowanych tematem już dziś odsyłamy na stronę: kawaizdrowie.pl


Natalia Bogdanowicz
Specjalistka ds. social media i nie tylko
She's the one who gives a voice to the Etno Cafe brand, online. She appreciates coffee as a pretext to treat herself and to meet the ones important to her, talking about life and no less important, everyday things.
#Something to read
With a cup of coffee
News as strong as espresso
Subscribe to the newsletter
Only important things: promos, new coffees and great events - no stress.
We are not writing about the weather
Only tasty and warm news.
I'm taking the news to go
Thanks for subscribing!
There was an error
Enter valid e-mail address
Let's talk about coffee and more.
It is fun here:
fb
instagram
linkedin
youtube
Copyright by Etno Cafe 2021