The English version of the blog is currently unavailable
Cookies with freshly brewed coffee?
This website uses cookies to provide services at the highest level. By continuing to use the site, you agree to their use. More information can be found in the Privacy Policy.
logo
Share
Share
Copy link
#How to brew
#Coffee
#Dripper
#Hand-pour
#barista course
Dripper Hario V60 - history, brewing, our tips

This post is only available in Polish.

Drip czy dripper

Szeroki wybór materiałów od porcelany, przez metal, szkło, po plastik, trzy rozmiary (01, 02, 03). Wybór ten krąży wokół jednego urządzenia do zaparzania kawy pochodzącego z kraju kwitnącej wiśni. Przed nami dripper Hario V60.

Dripper Hario V60

W pierwszej kolejności nazwa tego konkretnego modelu kojarzyć się może z modelem wiertarki albo nazwą broni. Jednak jej wytłumaczenie jest prostsze niż nam się wydaje. Literka „V” to nic innego jak kształt samego drippera, czyli odwrócony stożek. A liczba „60” wzięła się zaś od wartości kąta, którego ta litera jest rozwarta. Czy to nie jest genialne w swojej prostocie? ;)

Zanim zajmiemy się samym dripperem przypomnijmy najważniejsze informacje o samej firmie Hario, która istnieje na rynku już 100 lat. W początkowych lata zajmowała się produkcją szkła do celów chemicznych, jednak z późniejszymi latami rozszerzyła swoją produkcję. W portfolio Hario znalazły się kineskopy do telewizorów, ale również kawowe akcesoria. Przez lata pozycja ich kawowego ekwipunku bardzo się ugruntowała, co powoduje że jednym z pierwszych zakupów nowych adeptów ziaren jest właśnie dripper V60 do parzenia kawy.

A jak parzyć kawę w dripperze?

Zajmijmy się jednak kawą i odkryjmy, jaki smak naparu możemy uzyskać z drippera. Mamy tu do czynienia z naparem, który uzyskiwany jest poprzez powolne przesączanie się wody przez zmieloną kawę umieszczoną w papierowym filtrze, czyli dokładnie tak jak dzieje się to np. w ekspresie przelewowym.

Jaka jest jednak różnica między dripperem a ekspresem przelewowym? Na pewno łagodniejszy, bardziej klarowny napar – przez wielu uznawany za bardzo uniwersalny – czyli taki „nie za mocny nie za słaby”. Oczywiście podczas zaparzania go to my sami decydujemy jaki on może finalnie być. Co możemy zmienić w przepisie na dripa żeby wpływać na smak kawy?

  • zwiększyć lub zmniejszyć grubość zmielenia,
  • zwiększyć lub obniżyć temp wody, którą zalewamy zmielone ziarna,
  • dozować ilość wody oraz czas jej przelewania poprzez mniejsze lub większe przerwy między zalaniami.

Musimy oczywiście pamiętać, że za efekt jaki uzyskamy w pierwszej kolejności wpływ będzie miała jakość samej kawy oraz jakość jej zmielenia. Warto wybrać, więc kawę jaśniej paloną oraz możliwie jak najlepszej jakości. A mielić ją w młynku żarnowym.

Jaką kawę zaparzyć w dripperze Hario V60?

Do zaparzania w Hario V60 polecam ziarna Yirgacheffe. Najjaśniejszy wypał, a zarazem najdelikatniejsza kawa z serii Etno Cafe charakteryzuje się cytrusowymi nutami, które tym mocniej wydobędą się z naparu zaparzonego w dripperze. Zaparzając tę etiopską kawę poczujecie łagodne nuty migdałowe z finiszem bergamotki. Jeśli chcecie spróbujcie jej także przygotowując dripa na lodzie, pamiętajcie tylko aby wliczyć do proporcji wodę z kostek lodu. Standardowa proporcja kawy i wody do drippera to: 6 g / 100 ml. Instrukcję zaparzania znajdziecie w naszym filmie:


Karol Przesmycki
trener baristów Etno Cafe
Pure coffee runs through his veins. He's been involved in the coffee world for over a decade now. He could convince even a tea addict, to switch to coffee. And even though he usually is in an unfailing good humour, he takes coffee very seriously, and can't stand the term 'cup of Joe'.
#Something to read
With a cup of coffee
News as strong as espresso
Subscribe to the newsletter
Only important things: promos, new coffees and great events - no stress.
We are not writing about the weather
Only tasty and warm news.
I'm taking the news to go
Thanks for subscribing!
There was an error
Enter valid e-mail address
Let's talk about coffee and more.
It is fun here:
fb
instagram
linkedin
youtube
Copyright by Etno Cafe 2021