The English version of the blog is currently unavailable
Cookies with freshly brewed coffee?
This website uses cookies to provide services at the highest level. By continuing to use the site, you agree to their use. More information can be found in the Privacy Policy.
logo
Share
Share
Copy link
#Coffee
#How to brew
#Chemex
#Hand-pour
#Home barista
Chemex is a work of art, made to brew coffee

This post is only available in Polish.

Chemex - jego historia

Myśląc o dziele sztuki, zazwyczaj myślimy o czymś wiekowym. Więc gdzie tu pasuje Chemex, współczesne urządzenie do zaparzania kawy, przedstawiciel 4 fali?

A jednak pasuje, w końcu powstanie tego zaparzacza to rok 1940 czyli ponad 80 lat temu w USA. Tam też przeżywał swój złoty okres, będąc jednym z podstawowych urządzeń kawowych dla przeciętnego amerykanina. Zresztą wystarczy zajrzeć do mieszkań bohaterów “Mad Men’a”, ale również Monici Geller z “Przyjaciół”

Na szczęście kształtem i urokiem Chemex nie zestarzał się nawet o sekundę. A przyczyniło się do tego również jego wyróżnienie jako „jeden z najlepiej zaprojektowanych produktów czasów współczesnych” i umieszczenie egzemplarza w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku - MoMA.

Co takiego urzekło specjalistów w szklanej formie, kształcie przypominającym klepsydrę czy sprzęt laboratoryjny, w połowie wysokości z drewnianym kołnierzem przewiązanym rzemieniem? Wystarczy na niego spojrzeć i to zrozumiecie.

Jak działa Chemex?

Po pierwsze Chemex, dzięki swojej formie ma dwie funkcje - jest rodzajem drippera, ale również po zaparzeniu kawy tzw. serwerem, czyli pojemnikiem z którego możemy przelać kawę do swoich ulubionych filiżanek.

Sam proces zaparzania kawy w zasadzie przypomina inne metody przelewowe czy nawet automatyczny ekspres przelewowy. Czy zatem wynik zestawienia chemex vs drip wynosi 1:1? W żadnym wypadku! Napar, który uzyskamy w Chemexie będzie bardzo łagodny.

W porównaniu do innych metod, będzie charakteryzował się najmniejszą ilością goryczy przy jednoczesnym wyższym stężeniem owocowych, cytrusowych nut, które oznaczać będę wyższą kwasowość.

Czym Chemex różni się od innych metod parzenia kawy?

To proste – cała tajemnica tkwi w filtrze. Jakie filtry wybrać do Chemexa? Bardziej zbite i grubsze niż w innych metodach przelewowych.

Filtry do Chemexa lepiej filtrują nasz napar, nie pozwalając dostać się do niego nawet najdrobniejszym frakcjom zmielonej kawy – tym przypominającym pył. To one w pierwszej kolejności odpowiadają za zwiększoną ilość goryczy.

Na tym filtrze zatrzymuje się też spora część olejków będących w kawie, a to sprawia, że pijąc czujemy bardzo rześki i lekki napar. Jeśli będziecie mieli skojarzenia z naparem herbacianym z plasterkiem cytryny (zwłaszcza w kolorze) to właśnie pijecie typowy Chemex. Na zdrowie!

W związku z tym, że jest to ręczna metoda zaparzania kawy, to od nas zależy jaki będzie finalny balans smaków, a wpływać na to możemy między innymi poprzez:

  • zmianę grubości zmielenia
  • zmianę temperatury
  • sposób i szybkość przelewania wody

Ciekawe czy Wam spodoba się jego forma, smak naparu, który dzięki niemu wyciągniecie, a może pokochacie go za to, że Wasze ulubione tulipany pięknie w nim wyglądają? Dajcie nam znać - oznaczajcie swoje kawy z Chemex’a z @etnocafe.

Jaką kawę zaparzyć w Chemexie? Poznaj nasz przepis na kawę z Chemexa.

Do zaparzania Chemexa polecam ziarna z serii Wroasters, czyli kawy speciality, wysoko wyselekcjonowane przez naszych Roasterów. Seria Wroasters to ziarna w limitowanej ilości, które rotują w ciągu roku, dzięki czemu możecie ciągle odkrywać nowe aromaty.

W naszej instrukcji parzenia użyłem ziaren Wroasters z regionu Ngada. Jest to kawa z Indonezji w obróbce extended washed, która charakteryzuje się cytrusowymi nutami kojarzącymi się z kandyzowaną pomarańczą oraz ogromem słodyczy w aromatach melasy.

Jeśli chcecie, spróbujcie jej także przygotowując Chemex na lodzie. Pamiętajcie tylko, aby wliczyć do proporcji wodę z kostek lodu. Standardowa ilość kawy do Chemexa to 6 g/100 ml. Instrukcję zaparzania znajdziecie w naszym filmie poniżej.

Karol Przesmycki
trener baristów Etno Cafe
Pure coffee runs through his veins. He's been involved in the coffee world for over a decade now. He could convince even a tea addict, to switch to coffee. And even though he usually is in an unfailing good humour, he takes coffee very seriously, and can't stand the term 'cup of Joe'.
#Something to read
With a cup of coffee
News as strong as espresso
Subscribe to the newsletter
Only important things: promos, new coffees and great events - no stress.
We are not writing about the weather
Only tasty and warm news.
I'm taking the news to go
Thanks for subscribing!
There was an error
Enter valid e-mail address
Let's talk about coffee and more.
It is fun here:
fb
instagram
linkedin
youtube
Copyright by Etno Cafe 2021